Yükleniyor
Etiketler

En şık ayakkabı modelleri Jineps'te. Bay ve bayan ayakkabılarında %50 ye varan indirimler. Fırsatı kaçırmayın. Stoklarımız sınırlıdır...

Ayakkabı Modelleri


Ayakkabılar hayatımızın olmazsa olmaz parçaları arasındadır. Hava şartlarına göre kullanılan ayakkabı modellerinin en önemli ve ilk görevi ayaklarımızın yer ile temasını keserek sağlıklı şekilde yürümemizi sağlamasıdır. Ayakkabı modellerinin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlar hava durumuna göre tercih edilmektedir. Yağmur, kar, çamur, soğuk hava, sıcak hava gibi hava durumlarında direkt olarak taban ile teması keserek ayak sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Ayakkabı modelleri arasında en çok tercih edilenler arasında; Sneakers, günlük ayakkabı, bot, spor ayakkabı, Loafer, Oxford , sandalet ve terlik gibi bazı modelleri bulunmaktadır. Ayakkabı kullanımı insanlık tarihinin başından bu yana devam eden bir gelenektir. Geçmişte insanlar ayakkabı kullanımı gereksinimleri karşılamak amacı için kullanırken, günümüzde daha çok kombinler için tercih edilen ve şık duruşun bir parçası olarak görülen aksesuarlar olarak görülmektedir. Bu durumda ayakkabı çeşitliliğinin artmasına yol açmıştır. Geçmişten günümüze kadar geçen süre içerisinde birçok farklı model ve tasarım ile ayakkabı üretimleri yapılmıştır. Her yıl aynı kategori içerisinde farklı modeller çıkmaktadır. Bu durum ayakkabının bir gereksinim ve ihtiyaç olmaktan çıkıp, aksesuarların arasına girdiği anlamı yaratmaktadır.

 Ayakkabılar tasarım olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bu parçalar arasından alt tarafta bulunan kısım taban olarak adlandırılmaktadır. Üst tarafı oluşturan parça saya olarak bilinmektedir. Taban ve saya parçalarının birleşiminden ortaya çıkan ayakkabılar her geçen gün daha çok tüketim çılgınlığına uğramaktadır. Ayakkabı çeşitlerinde en önemli kısım taban kısmıdır. Yer ile direk temas halinde olan taban bölümünün kaliteli olması gerekmektedir. Aksi durumlarda ayakkabılar rahatsız edici olabilir. Bunun yanında çabuk eskime ve yırtılma sorunlar da ortaya çıkabilir. Ayakkabı modellerinde bulunan saya kısmı üst bölümü kaplamaktadır. Bu yerde mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Yaz aylarında daha ince malzemelerden yapılan saya bölümü kış aylarında yağmur ve kar gibi hava olaylarından etkilenmemek amacıyla kalın ve su geçirmez olarak üretilmektedir.

 Ayakkabıların kullanım alanları nelerdir?


Ayakkabılar kullanım alanlarına göre oldukça farklı model ve yapılarda üretilmektedir. Örnek olarak yaşadığınız coğrafya daha çok kurak ve sıcak bir iklime sahip kullanılan ayakkabı modelleri buna bağlı olarak hava alan ince ayakkabılar olacaktır. Ancak yaşadığınız bölge tam tersi olarak soğuk ve yağışlı bölgelerde yaşayan insanlar için kalın ve su geçirmez modeller daha çok tercih edilecektir. Üreticilerin ayakkabı modellerinde uyguladığı strateji tam olarak hava şartları ve kullanım alanları ile ilgilidir. Ayakkabılar genel olarak günlük yaşamın her alanında kullanılmaktadır. Öyleki ev ortamında bile kullanılan modelleri bulunmaktadır. İş ortamları için ayrı ayrı güvenlik önlemleri alınan ayakkabı modelleri bulunmaktadır. Hafta sonu tatillerinde sahilde yapılacak olan yürüyüş için koşu ayakkabısı veya yürüyüş ayakkabısı tercih edilir. Bu gibi durumlar bizlere gösteriyor ki geçmiş yıllarda ayakkabı tam bir temel ihtiyaç olarak görülmektedir ancak günümüzde bu durum değişerek ihtiyaçlarımıza göre şekil alan modelleri bulunan aksesuarlarımız olarak değişmiştir.

 Ayakkabı modellerinin kullanım yerlerine göre isimleri:

●       Casual:

Casual ayakkabı modelleri günlük kullanım için en ideal ayakkabı çeşitleri arasında gösterilmektedir. Sağladığı rahatlık ve konfor ile beraber farklı modellerde üretilen Casual ayakkabılar hem hafif hemde şık görünüm sağlamaktadır. Hafta sonları tatillerinde en çok tercih edilen modeller arasında gelmektedir.

●       X-Training

X Training ayakkabılar daha çok zorlu koşullarda kullanmak amacı ile üretilmektedir. Engebeli dağ yollarında ve arazilerde en çok tercih edilen model olan X Training Outdoor modeller hem taban yapısı hem de saya kısmı ile arazi için uygundur.

●       Koşu:

Koşu ayakkabıları genel olarak sporcular tarafından kullanılan bir ayakkabı modelidir. Koşu sırasında ayakları yormayan esnek bir yapıya sahiptir. Sporcuların hızlı olmalarını kolaylaştıran koşu ayakkabıları, performanslarını maksimum seviyeye çıkarmaya yardımcı olur. Bununla birlikte spor sırasında oluşabilecek sakatlanmalara karşı daha koruyucu yapıya sahiptir. Koşu ayakkabıları sağladığı rahatlıktan dolayı günlük yaşam ayakkabıları arasında da tercih edilmektedir.

●       Comfort:

Comfort ayakkabı modelleri sağladığı rahatlıktan dolayı herkes tarafından sevilerek kullanılan bir model türüdür. Comfort ayakkabılar özellikle hafif olması ve ayağı vurmaması itibariyle ortopedik yapıya sahiptir. Daha çok yaz mevsimlerinde kullanılan Comfort ayakkabılar hava alan saya bölümünden oluşur. 

●       Dress:

Genellikle rahatlıktan ziyade dış görünüşün önemli olduğu ortamlarda tercih edilen veya kişiye bağlı olarak da günlük yaşam içerisinde de tercih edilebilir. Özel günlerde, organizasyonlarda, düğünlerde, iş toplantılarında ve kurumsal yerlerde sıkça rastlanan ayakkabı modelleridir. Bununla birlikte her yaştan insanlara uygun olacak şekilde modelleri bulunmaktadır.

●       Okul:

Okul dönemlerinde oldukça fazla şekilde rağbet gören okul ayakkabıları, koyu tonlarda ve ayak sağlığı için uygun şekilde üretilmektedir. Öğrencilerin okul kıyafetlerine uygun tonlardan oluşan okul ayakkabıları çoğunlukla pastel renklerde üretilmektedir. Ayak sağlığı açısından uygun üretimler sonucu yapılan okul ayakkabılarının en önemli özelliği taban yapısıdır.

●       Futbol:

Futbol ayakkabıları ikiye ayrılmaktadır. Halı saha ve Krampon modeli olarak bilinmektedir. Halı saha ayakkabıları daha çok antrenman sırasında veya amatör oyuncular tarafından tercih edilmektedir. Genel olarak futbol ayakkabıları teknik becerileri güçlendiren yapıdan oluşmaktadır. 

●       Basketbol:

Basketbol müsabakaları sırasında kullanılan ayakkabı türüdür. Oyuncuların performanslarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmaktadır. Taban yapısı itibariyle normal ayakkabılardan farklılık göstermektedir. Saha içerisinde dengede olmayı sağlayacak yapısı ile basketbol oyuncuları tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Bilek kısmını kaplayan yapısıyla birlikte sakatlanmaları engellemektedir.

●       Deniz:

Taban yapısının eva taban ile oluşan ayakkabı türüdür. Yaz aylarında kullanılan deniz ayakkabıları sıcak havalardan korurken, bir yandanda yüzme sırasında hareket kolaylığı sağlamaktadır. Ayakkabı grupları arasında sandalet kategorisinde bulunmaktadır.

●       Tenis:

Raketli sporlarda tercih edilen ayakkabı modelidir. Açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Ani hareketlere uyum sağlayan taban yapısına sahiptir. Tenis oynayan kişiler hem performans açısından hemde ayak sağlığı açısından tercih etmektedir.

 Ayakkabı kombinleri


Hayatın her alanında kullanılan ayakkabılar son zamanlarda aksesuar olarak görülmeye başlanmıştır. Birçok model ve seçenekler içerisinden kıyafetlerine uygun modeli tercih ederek kullanılmaktadır. Günümüzde ayakkabı kullanımı rahatlık veya konforun yanı sıra şıklık ve tarz görünüm için kullanılmaktadır. Durum böyle olduğu için ayak sağlığı konusunda şikayetler gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle iş saatlerinde kullanılan ayakkabıların rahatsız eden yapısından kurtulmak isteyen bireyler için boş zamanlarda tercih edilen modeller çoğunlukla rahat modeller olmaktadır.
Ayakkabı kombinleri oluşturulurken kıyafet tercihleri önem göstermektedir. Kullanılan ayakkabı modellerinin yanı sıra üst giyim çeşitlerine göre ayakkabı seçilmektedir. Spor ayakkabılar genellikle gün içerisinde rahat kıyafetler ile kullanıma uygundur. Bunun yanında klasik modeldeki ayakkabılar daha çok takım elbise ve keten pantolon gibi durumlarda daha çok kullanılır.


 Ayakkabı modelleri nelerdir?


Ayakkabı modelleri kullanım alanlarına göre birçok farklı yapı ve özellikte üretilebilir. Bunlar arasındaki tercihler kullanım alanları, mevsim şartları, kombin özellikleri gibi faktörler tarafından etkilenebilir. Günlük hayatta kullanılan ayakkabı çeşitlerinden iş güvenliğine uygun ayakkabılara kadar birçok farklı yapıda ayakkabı bulunmaktadır. Bu durum tam olarak kullanım şartları ile alakalıdır. Hava şartlarının durumu günlük kullanılacak kıyafetleri etkilediği gibi ayakkabı modellerini de etkilemektedir. Örnek olarak sıcak bölgelerde yaşayan insanlar daha çok ince ve hava alan ayakkabı modellerini tercih etmektedir. Bu durum hava şartlarının koşulları ile alakalıdır. Sıcak havada hava almayan ayakkabılar ayakları terletir ve rahatsız edici bir durum oluşturur. Bunun yanında soğuk bölgelerde yaşayan insanlar için durum tam tersidir. İç yapısı daha kalın ve yünlü olan modeller tercih edilir. Bunun yanında hava almayan ve yağmur girmesini engelleyecek yapıda olması gerekir. Aksi halde ayak içerisine su alan ayakkabı hastalanmaya yol açabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına mevsimlere uygun olarak ayakkabı seçimleri yapmak önemlidir.

 Ayakkabı modellerinin arasında çok kullanılan ve tercih edilen tarzlar bulunmaktadır. Bunlar daha çok iki kısımda görülmektedir. Günlük tarzda olan ayakkabılar ve klasik ayakkabılar. Günlük ayakkabılar daha çok gün içerisinde seyahatlerde, alışveriş sırasında, araç kullanırken, boş zamanlarda kullanılırken, klasik modelde bulunan ayakkabı modelleri içerisinde çalışma hayatında kullanılan ayakkabılar, düğün gibi özel organizasyonlarda tercih edilen ayakkabılar girmektedir. Diğer modeller arasında zorunlu olarak kullanılan model olarak görülen ve tercihe bağlı olmadan hava şartlarından dolayı kullanılan bot ve çizme tarzları da bulunmaktadır. Bu tür kış mevsiminde kullanılan ayakkabılar geçici mevsim şartlarında kullanılan ve kullanım amacının sadece hava şartlarından korunmak olduğu modellerdir. Son yıllarda yeni tarzda bot modelleri ile tarz görünümlerle dikkat çekecek bot kombinleri yapılmaktadır. Örnek olarak uzun çizme model botlar üzerine jean pantolon kullanılarak tarz görünüm elde edilebilmektedir. Birçok ayakkabı modelinden bazıları aşağıda verilmiştir;

 

●       Klasik ayakkabılar

●       Sneakers

●       Günlük ayakkabı

●       Spor Ayakkabı

●       Loafer

●       Oxford

●       Sandalet

●       Terlik

●       Outdoor-Trekking

●       Bot-Çizme

 
Yukarıda verilen ayakkabı modelleri birbirinden farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Kimi model yaz aylarında daha çok görülürken kimi model kış aylarında kullanılmaktadır. Ancak bazı modeller zorunlu kullanım gerektirmektedir. Örnek olarak sporcuların kullandığı ayakkabı modelleri daha çok model içerisindeki çeşitler arasında seçime uygundur.  Bir başka model ayakkabılarda durum daha farklıdır. Bazı model ayakkabılar her mevsime uygun olarak üretilmektedir. 4 mevsim kullanma imkanı sağlayan ayakkabı modelleri arasında sınırlı sayıda tercih yapılmaktadır.

 Mesleki kullanıma uygun ayakkabılar:


Bazı meslek gruplarına ait ayakkabı modelleri bulunmaktadır. Örnek olarak sporcular için özel üretim ayakkabı modelleri bulunmaktadır. Bunun yanında fabrikada çalışan kişilere ait iş sağlığı ve güvenliği kurallarına yönelik üretilen ayakkabılarda bulunmaktadır. Bu tür ayakkabıların kullanım amaçları yapılan iş sırasında hareketleri kolaylaştırarak güvenli bir ortam sağlamaktır.

Son yıllarda yasalarla zorunlu hale gelmiş olan mesleki ayakkabı kuralları bulunmaktadır. Bu ayakkabılar arasında en bilinen model ön tarafta burnu demirden yapılan ayakkabılar bulunmaktadır. Bu tür ayakkabılar kişinin sağlığı ve güvenliği açısından son derece önemlidir. Bunun dışında kaydırmaz tabanlı ayakkabılar, ısıya dayanıklı ayakkabılar, sert tabanlı ayakkabılar gibi farklı ayakkabı modelleri bulunmaktadır.

 En sevilen ayakkabı modelleri:


Bazı ayakkabı modelleri son yıllarda oldukça rağbet görmektedir. Son yıllardaki tüketim toplumu anlayışı ile birlikte ayakkabı kullanımında rahatlık geri plana alınmış durumdadır. Ayakkabı modellerinin daha çok görüntüsü önemsemektedir. Bu durum ile birlikte bazı modeller daha çok sevilirken bazı modeller çok rahat olmasına rağmen tercih edilmemektedir. Ayakkabı seçimlerini etkileyen faktör hava şartlarından çıkarak kıyafetler olmuş durumdadır. Örnek olarak sıcak bir mevsimde insanlar yakıştığı anlayışı ile kalın bir ayakkabı tercih edebilmektedir. Bunun yanında soğuk ve yağışlı havalarda ise ayakkabı tercihleri yine hava şartlarının dışında ince ve su geçiren modeller olabilmektedir. Bu duruma yol açan en önemli neden ayakkabıların çeşitliliğinin artsa bile bazı kişiler için belirli modeller üzerinde tercih yapma kısıtlaması yaratacak popülerliğinin olmasıdır.

Günümüzde en çok sevilen ve tercih edilen ayakkabı modelleri arasında Casual modeller, Günlük modeller ve Klasik modeller yer almaktadır. Bu modeller altında binlerce tarz çeşit bulunmaktadır. Tarzınıza uygun olan modeli seçerek güzel kombinler oluşturabilirsiniz. Kombin oluşturma sırasında bu üç model işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu ayakkabı modelleri tercihleri neredeyse her tarz giyim sahibi tarafından kullanılmaktadır. Kıyafetlerin altında uygun duruşu ve kaliteli yapısı ile her tarz kombinlere eklenmektedir.

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:


Ayakkabı seçimlerinde önemli olan bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar herkes için farklılık gösterebilir. Kimi kişiler ayakkabı seçimlerinde daha çok rahatlık ararken, kimi kişiler için rahatlıktan önce dış görünüş gelmektedir. Ayakkabı modelleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konular kullanım alanlarınızı doğru seçmek olacaktır.

Örnek olarak spor esnasında giyilecek bir ayakkabının hafif ve konforlu olması en çok istenecek şey olacaktır. Uzun süre kullanılacak ayakkabılarda da bu durum farklıdır. Ayakkabı tabanının yüksekliği ve yumuşaklığı ön planda olması gerekir. Soğuk havalarda tercih edilecek ayakkabıların daha çok kalın ve iç yapısının pamuklu olması soğuktan ayaklarınızı koruyacak ve yağmur almasını önleyecektir. Yaz aylarında kullanılacak ayakkabılarda bu durum daha farklı olarak daha çok ince tabanlı ve hava alan modeller üzerinden olabilir. Bunun yanında yaz aylarında en çok tercih edilen modeller arasında sandalet modelleri ve terlikler gelmektedir.

 Tarzınıza uygun ayakkabı modelleri seçin:

Günümüzde tarz yakalamak herkes için farklılık gösterebilir. Örnek olarak kimi insanlar daha çok klasik giyim modelleri kullanarak daha başarılı kombinler oluşturduğunu düşünürken, bazı kişiler için bu durum tam tersi daha çok renkli ve farklı kombinleri bir araya getirerek oluştuğu düşünülür.

Genel olarak bakıldığı zaman kişi kendisinde en rahat ve güzel hissettiği modellerle tarzını bulmalıdır. Bazı kişiler için bu durum spor kıyafetlerle gerçekleşirken bazı kişiler için takım elbise ile gerçekleşebilir. Bu noktada ele alınacak kıyafet seçimlerine uygun modelleri seçmek tamamen kişiye özgü olarak belirlenmelidir.

 Ayakkabı modelleri fiyatları


Ayakkabı modelleri fiyatlandırmaları oldukça geniş bir yapıdadır. İşçilik maliyetleri daha düşük olan ve kalite konusunda tam istenilenleri vermeyen ayakkabı fiyatları daha düşük olacaktır. Bunun yanında kaliteli malzeme ve işçilik kullanılarak yapılan ayakkabılarda fiyatlandırma daha yüksek olacaktır. Ayakkabı seçimlerinde belirli modeller daha çok tercih edilmektedir. Bu popülerliğin oluşturduğu fiyatlandırmalar daha yüksektir.

Daha çok sevilen ve tercih edilen ayakkabı modellerinde fiyatlar daha yüksek olurken, daha az rağbet gören ayakkabı modelleri uygun fiyatlara satılmaktadır. Genel olarak ayakkabı fiyatları 100 lira ile 1500 lira arasında değişiklik gösterebilir. Ancak bu fiyattan çok daha yüksek maliyetli ayakkabı modelleri de bulunmaktadır. Günlük kullanım için uygun bir spor ayakkabı fiyatı ortalama 150 lira ile 500 lira arasında satılmaktadır.
Devam
Hatalı işlem.
Başarılı işlem.